Кроки щоб Зупинити

Рак Шийки Матки

Крок 1
Крок 2
Крок 3
Крок 4

Що таке Вакцина проти вірусу папіломи людини?

Це комбінована вакцина, яка захищає від деяких видів папілома вірусів людини, що передаються статевим шляхом і використовується для профілактики раку шийки матки.

Які вакцини доступні на ринку України?

Існують два типи вакцини які ліцензовані в багатьох країнах: вакцина Церварікс (англ. Cervarix) та вакцина Гардасил (англ. Gardasil або також відома як Silgard)

Чи після вакцинації жінка повинна робити скринінг на рак шийки матки?


Так, ці вакцини ефективні тільки як профілактичні і не виключають подальшого скринінгу та відвідування гінеколога
Крім того, вакцина може запобігти генітальним бородавкам, анальному раку, а також раку рота, горла, голови та шиї у жінок і чоловіків. Вакцинація хлопчиків проти типів ВПЛ, також може допомогти захистити дівчат від вірусу, зменшуючи його передачу.

Кому призначена вакцина проти ВПЛ і коли її потрібно робити?


Центри контролю та профілактики захворювань (CDC) рекомендують вакцинацію проти ВПЛ дівчатам та хлопчикам у віці від 11 до 12 років. Її можна вводити вже у віці 9 років. Ідеально для дівчат і хлопчиків отримати вакцину до того, як вони починають статеві контакти і мають зустріч з ВПЛ. Дослідження показали, що отримання вакцини в молодому віці не пов’язане з більш раннім початком сексуальної активності.
Якщо хтось інфікований ВПЛ, вакцина може бути не такою ефективною. Крім того, реакція на вакцину краща в молодшому віці, ніж у старшому.

CDC рекомендує, щоб усі діти 11 і 12 років отримували дві дози вакцини проти ВПЛ з інтервалом принаймні в шість місяців. Молодші підлітки віком 9 і 10 років і підлітки 13 і 14 років також можуть отримати вакцинацію за схемою двох доз. Дослідження показали, що схема прийому двох доз ефективна для дітей до 15 років.

Підлітки та молоді люди, які починають вакцинацію пізніше, у віці від 15 до 26 років, повинні отримати три дози вакцини.

CDC рекомендує наздогнати щеплення від ВПЛ всім людям віком до 26 років, які не мають належної вакцинації*

*https://www.cdc.gov/hpv/parents/vaccine-for-hpv.html

Кому не слід робити вакцину проти ВПЛ?


Вакцина проти ВПЛ не рекомендується вагітним жінкам або людям з помірним або тяжким захворюванням. Повідомте лікаря, якщо у вас є серйозні алергії, включаючи алергію на дріжджі або латекс. Крім того, якщо у вас була небезпечна для життя алергічна реакція на будь-який компонент вакцини або на попередню дозу вакцини, вам не слід робити вакцину.

Чи приносить користь вакцина від ВПЛ, якщо ви вже сексуально активні?


Так. Навіть якщо у вас вже є один штам ВПЛ, ви все одно можете отримати користь від вакцини, оскільки вона може захистити вас від інших штамів, яких у вас ще немає. Однак жодна з вакцин не може лікувати наявну інфекцію ВПЛ. Вакцини захищають вас лише від конкретних штамів ВПЛ, яким ви ще не контактували.

Чи несе вакцина проти ВПЛ які-небудь ризики для здоров’я або побічні ефекти?


У багатьох дослідженнях було встановлено, що вакцина проти ВПЛ безпечна.
Загалом, наслідки зазвичай слабкі. Найпоширеніші побічні ефекти вакцини проти ВПЛ включають хворобливість, набряк або почервоніння в місці ін’єкції.
Іноді після ін’єкції виникає запаморочення або непритомність. Залишатися в положенні сидіння протягом 15 хвилин після ін’єкції може зменшити ризик непритомності. Також можуть виникати головні болі, нудота, блювота, втома або слабкість.
CDC і FDA продовжують моніторинг вакцин на предмет незвичайних або серйозних проблем.

Чи варто робити вакцинацію після 45 років?


Дослідження ефективності при застосуванні вакцини у людей старше 45 років не проводились, тому застосування у даної категорії не рекомендовано.

Спосіб застосування та дози: вакцину слід вводити внутрішньом’язово як 3 окремі дози по 0,5 мл за наступною схемою для віку 15+
перша доза – у призначений день;
друга доза – через 2 місяці після першої;
третя доза – через 6 місяців після першої